Každý z nás se občas dostane do situace, kdy potřebuje rychle přeložit text z jednoho jazyka do druhého nebo si chce zkontrolovat svůj vlastní překlad. Doposud byl nejrozšířenější a patrně nejlepší pomůckou překladač od Google, který je zdarma a má silné technologické zázemí těžící z velikého množství textových informací, které Google shromažďuje. Nyní ovšem dostal silného protihráče, kterým je DeepL. Překladač vytvořila německá firma a pracovala na něm více než 5 let.
Při pohledu na srovnání tarifů vidíme, že je business model překladače vymyšlen dobře. Verze zdarma je použitelná pro širokou veřejnost i pro nenáročné profesionály. Placené tarify pak nabízejí nelimitovaný počet znaků a objem textu plus další výhody a funkce pro jednotlivce, týmy i vývojáře. Těm je k dispozici také API. Cena nejnižšího tarifu je aktuálně 6 euro za měsíc, což je podle přiměřená cena, která může zaujmout i uživatele mimo korporátní prostředí.
Podle profesionálních překladatelů je překladač hodnocen jako výrazně lepší než Google. Zkoušel jsem jeho kvality tak, že jsem ho nechal překládat různé slohově a stylisticky komplikované věty. V dnešní době totiž máme mnoho online či off-line slovníků a aplikací, které dovedou perfektně technicky přeložit slova a některé umějí i věty. Problém ale mají, pokud je potřeba před překladem pochopit o čem původní věta je a jak by pak měla vypadat v cílovém jazyce, aby byla přirozená a čtivá. Nejde tedy jen o přesný překlad slov a slovních spojení, ale o schopnost je správně a přiměřeně používat. Jsou tedy důležité i souvislosti mezi jednotlivými větami a ty DeepL chápe podstatně lépe než Google.
Počáteční nevýhodou při spuštění překladače (na počátku roku 2021) byl menší počet překládaných jazyků. Nyní je jich dostupných již 24 a další stále přibývají. Zdá se tedy, že i v tomto ohledu brzy DeepL dožene a předčí svého konkurenta. Dostupná je v tuto chvíli jak čeština, tak slovenština, což je potěšující.
Aktuálně (tedy v polovině roku 2021) je dostupný online překladač, desktopový překladač pro windows, verze pro Mac zatímco mobilní aplikace pro Android ani iPhone aktuálně k mání není.
Překladač má velikou budoucnost a je dobře, že se začínají objevovat první pluginy, které umožní využít jeho schopností i v rámci redakčního systému WordPress.
Autor článku
Přemek Kubák – Proweby.cz
SEO konzultant a tvůrce webů.
Tel. 777 217 552, E-mail: proweby@proweby.cz