Web je jako dům – 3 pilíře dobré stavby

Chystáte se stavět dům nebo nový web? Je to velmi podobné. Než se pustíte do díla a orosí se vám čelo z vysokých cen, pravděpodobně si položíte tyto 3 otázky:

  • Vyplatí se nechat zpracovat co nejlevnější projekt?
  • Vyplatí se použít co nejlevnější materiál?
  • Vyplatí se mít co nejlevnější řemeslníky?

Chodíte krajinou, navštěvujete zajímavá místa a hledáte místo pro nový domov. Vidíte ve svojí fantazii, jak by asi mohl vypadat a nebo jdete schválně na ošklivá místa, kde by mohly být levné pozemky a tam koupíte ten nejlevnější? Nevěřím, že to takto někdo dělá. Myslím, že lidé spíše hledají zajímavý pozemek, za přijatelnou cenu a v drtivé většině případů nekoupí něco, co se jim nelíbí.

Když přemýšlíte o bydlení, hledáte domov a nikoli jen vyřešení bytové potřeby. Chcete se v domě cítit dobře a chcete, aby měli stejný pocit všichni, kdo v něm budou žít, nebo ho nějakým způsobem používat. Stejně byste měli přistupovat i k přemýšlení nad novým webem.

Vynikající projekt a kvalitní vstupní analýzy

Nový dům potřebuje kvalitní projekt, tedy kvalitního projektanta. U nového webu je to stejné. Tak to je, bylo a bude. Pokud ošidíte tuto fázi, může se stát, že strávíte spoustu času a utratíte spoustu peněz za web, na který vám nebudou chodit návštěvníci, nebo nebudou příchozí vašimi klienty. Je zde také riziko, že pokud na web přece jen přijdou, nebudou dělat to, co od nich očekáváte. Nenechají vám kontakt, nezavolají, neodešlou poptávkový formulář a zkrátka neproběhne žádná interakce, nebo budou výsledky slabé.

Navrhnout web, na kterém se budou uživatelé cítit příjemně, vzbudí v nich důvěru a udělají to, co od nich majitel stránek očekává, to je první myšlenka a hlavní cíl dobrého „webového projektanta“ i všech lidí, kteří mu s návrhem od počátku pomáhají a na jeho práci navazují. Je to například SEO konzultant, UX designer, webový analytik, grafik, kodér, programátor …

Kvalitní materiál, základ pro stavbu bez závad

Po všech přípravných pracích začnete konečně stavět. Co byste říkali na to, že od počátku budete řešit praskající zdi ze ztraceného bednění jen proto, že jste do nich dali špatný cement, málo písku, nebo žádné armování? Opravdu chcete řešit prasklý vodovod poté, co použijete nekvalitní trubky? Myslím si, že ne. Jistě že nebudete kupovat předražený materiál, ale také na něm nebudete chtít za každou cenu šetřit, protože si uvědomíte, že by vás takový postup mohl nakonec přijít draho.

U webu je to opět podobné. Pokud je zvoleno špatné technologické řešení nebo pracovní postupy, může být výsledek velmi špatný. V lepším případě se problémy projeví a rozpoznají už během tvorby a je ještě možnost situaci napravit. V horším případě se ukáží až po spuštění, nebo i po mnoha měsících, kdy se ukáže, že web nepodává očekávaný výkon.

Skvělí řemeslníci znamenají kvalitní práci

Najměte si kvalitní lidi a konzultujte s nimi možnosti nalezení úspor. Zcela jistě dokážou navrhnout postupy, které sníží náklady, ale nepovedou ke snížení kvality. Zkušení tvůrci webů mají například hotová řešení různých funkcí, které mohou opakovaně použít. Dovedou také například navrhnout zjednodušení pomocí hotových šablon. Možností je celá řada. Kvalitní člověk je dobrým předpokladem, že odvede dobrou práci. Tito lidé se nenechávají natlačit do nesmyslných řešení, už proto že se nebojí vašeho odmítnutí, protože mají dost jiné práce. Nepustí vás tedy do „zóny nekvality“.

Nekvalitní webdesigner vám možná kývne na cokoli, vy budete sice zprvu spokojení, ale nevíte, že to udělal jen proto, aby měl práci. Výsledek pak může být velmi špatný a vy nakonec na celém projektu proděláte díky nízkému výkonu.