Falešné profily na Facebooku

Jak zabránit krádeži Facebookového účtu, profilu

Primárním důvodem, proč chtějí útočníci okopírovat váš účet, je oslovování vašich přátel vaším jménem a jejich zneužití či okradení. Útočníci nejprve vzbudí důvěru, protože vás přece vaši přátelé znají. Pak se z nich pokouší dostat citlivá data, přístupy nebo přímo peníze. Většinou se jim to nepodaří, ale myslete na to, že útočníci neustále vynalézají nové triky a vždy jsou o krok před strážci pořádku i před správci webů. Nikdy proto nepodléhejte pocitu, že jste dostatečně chránění a vždy buďte ostražití. Facebook je město plné neznámých lidí a ne všichni jsou hodní.

Základní bezpečnostní zásady

Neukazujte nikomu své přátele

Když jdete po ulici, také nemáte na čele napsané, kdo je vašim přítelem nebo rodinným příslušníkem. Nedělejte to ani na Facebooku. Když útočník přátele neuvidí, nemůže jim napsat a nemá ani důvod profil kopírovat. Důležité je nemít přátele viditelné pro nikoho, tedy ani pro toho, koho si přidáte do přátel. Může se totiž stát, že se do vašich přátel vloudí podvodník a ani ten by neměl seznam přátel vidět.

Omezte sdílení osobních informací

Buďte opatrní s množstvím osobních informací, které sdílíte online. Čím méně informací máte viditelných, tím menší mají útočníci motivaci kopírovat váš profil.

Buďte opatrní při přijímání žádostí o přátelství

Nelze říci obecně, koho si máte a nemáte přidávat do přátel. Pokud jste soukromá osoba, budete se patrně chovat jinak než živnostník, podnikatel, nebo třeba veřejně známá osobnost. Já jako podnikatel přistupuji k přidávání lidí do přátel takto:

Pokud mě někdo žádá o přátelství, tak:

  • Dívám se, jestli je ten žádající opravdu člověk. Tedy jestli má na profilu fotky a jestli odpovídá na komentáře.
  • Dívám se co sdílí, jestli to nejsou nějaké úplné hlouposti.
  • Pak mě teprve zajímá, kolik máme společných přátel.
  • V některých případech si jméno žadatele raději i vygooglím, nebo si zkusím vyhledat na internetu i jeho profilovou fotku.

Pokud si chci někoho přidat do přátel, tak:

  • Dívám se, z jaké mojí sociální bubliny jsou naši společní přátelé. Jsou to podnikatelé? Z jakých oborů jsou? Jsou to sousedé? Jsou to rodinní příslušnící? Pak je to patrně v pořádku a mohu je požádat o přátelství.
  • Někdy ale vidím, že máme s někým neznámým společné přátele, ale nemají společnou mojí sociální bublinu. Bývá to například tehdy, když je na profilové fotce hezká holka, pár mých přátel se zkrátka zjančilo a přidalo si ji do přátel, protože je o to požádala. Často se v tomto případě jedná o falešný profil a není dobré mu důvěřovat.

Obecné rady

Nahlašujte falešné profily!

Pokud narazíte na falešný profil, který se vydává za vás nebo někoho, koho znáte, ihned jej nahlašte. Facebook a další platformy mají mechanismy pro hlášení falešných účtů. Můžete tím předcházet „zablešení“ Facebooku podvodníky a možná i zabránit mnoha podvodům.

Vzdělávejte sebe a své blízké

Informujte sebe a své blízké o rizicích souvisejících s pohybem na sociálních sítích, online soukromím a zabezpečením. Sdílením osvědčených postupů můžete pomoci chránit sebe i své přátele před online hrozbami.

Platnost

Uvedené principy platí nejen pro Facebook, ale také pro jiné sociální sítě založené na principu sdílení a přátelství.