WordPress

Tvorba webových stránek na WordPress

Když jsem začínal v roce 2006 dělat můj první web, který byl o kultuře a nakonec se vyvinul tak, že měl přes 200 000 URL a návštěvnost okolo 2500 unikátů denně, neexistovaly téměř žádné redakční systémy, které by byly zdarma a dal se na nich dal udělat funkční a propracovaný web. Ty, které existovaly byly spíše blogovacími systémy a rozhodně se nehodily pro tvorbu firemních prezentací. Ostatně i sám WordPress (WP) byl z počátku právě takový. Nebudu popisovat, jak WP vznikl, ani kam se do dnešních dnů vyvinul, ale spíše bych vypíchnul to, proč vlastně tento redakční systém pro tvorbu webových stránek používáme.

Proč tedy WordPress?

Jistě by se dalo hovořit o tom, kolik na něj existuje šablon, kolik pluginů, co všechno umějí, jak se používají, ale to by byl tento článek nekonečný. Moje osobní důvody jsou čtyři.

  • Fungující open source komunita
  • Univerzálnost systému
  • Jednoduchost ovládání i pro laiky
  • Kontinuální vývoj systému

Fungující komunita – Bez ní by nemohl WP nikdy být tím, čím je. Navzdory tomu, že je WP zdarma a většina jeho funkcí může být upravována kýmkoli, má přesto WP svá pravidla. 
Základní filozofie je totiž otevřenost kódu, ale současně kontrola integrity, spolehlivosti a bezpečnosti systému. A to jak automaticky, pomocí aktualizací a bezpečnostních technologií a komponent WP, tak s pomocí týmu(ů) který pracuje na vývoji samotného jádra. Vývojáři, kteří se podílejí na tvorbě samotného WP i na vytváření webů, které na něm běží, se všude po světě scházejí na WordCampech, kde se nejen přednáší, ale především se tvoří nové vztahy a přátelství mezi webařskými firmami i jejich klienty. Aktuálně je naplánována celá řada setkání po celém světě. Na jejich podrobný seznam se můžete podívat zde. Pokud Vás zajímá nejbližší český WordCamp, tak se na něj můžete těšit 20.10.2018 na Fakultě stavební v Brně. Podrobný program WordCampu i s možností zakoupit vstupenky najdete na jeho stránkách.

Další výhody WordPressu

Univerzálnost – na WordPressu se dnes dá udělat v podstatě jakýkoli web. Systém je jakousi stavebnicí, ale rozhodně není příliš uzavřený.

Jednoduchost – WP je velmi dobře vymyšlený a jeho administrace není nějakým hardcorovým prostředím pro vývojáře, ale lze ji zjednodušit tak, aby se v ní vyznal i úplný začátečník.

Vývoj – Jak jsem napsal výše, stojí za WP celá řada vývojářů. Někteří se specializují na samotný vývoj systému, jiní „jen“ tvoří weby, šablony a pluginy. Takže se vlastně také reálně podílejí na vývoji. Vše je zkrátka optimálně propojeno v jeden velmi funkční celek.

Proč jsme neudělali vlastní redakční systém?

My jsme ho kdysi dokonce udělali. Ale velmi brzo jsem pochopil, že nemáme finance, čas, ani dostatek vůle pokračovat v jeho vývoji. Proto jsme jej raději včas přestali používat a přešli na WP. Znám celou řadu firem, která to neudělala. Některé mají sílu na to, aby jejich systém nadále vyvíjeli a vše je tedy v pořádku. Některé však jedou dál a dál na starém kulhavém koni, který už je po břicho v blátě a nikdy nevyleze … Proto jsem rád, že my nesedíme na starém koni a děláme weby moderně! Nejsme dokonalí, neumíme vše, ale stále se učíme a zdokonalujeme tak, abychom našim klientům mohli poskytovat co nejlepší služby.

TOP články