Optimalizace pro vyhledávače

SEO pro malé a střední firmy

Často si podnikatelé myslí, že investovat do SEO mohou, až vydělají peníze a že je to marketingová metoda, která je vhodná spíše pro větší firmy. My víme, že to tak není a proto nabízíme provádění SEO za rozumné ceny i menším firmám a živnostníkům. Během let jsme pracovali na optimalizaci pro vyhledávače (český překlad SEO) pro celou řadu firem. Není to metoda, která by vám přinesla rychlou a okamžitou návštěvnost, ale můžete se spolehnout na to, že k vám díky ní budou proudit návštěvníci stabilně i když vám zrovna nepoběží žádná reklamní kampaň, nebo i když se časem rozhodnete investice do SEO přiškrtit nebo zastavit. Práce, kterou provádíme musí být vždy dlouhodobá, ale může tedy být v určitých obdobích i utlumena, aniž by to mělo okamžitý dopad na návštěvnost a konverze či celkový business.

Pro koho je SEO vhodné?

Jako příklad si dovolím uvést čtyři firmy, pro které ho dlouhodobě provádíme. Jsou to společnosti podnikající ve zcela odlišných oborech, ale lze říci, že společným rysem jejich podnikání je vyšší cena objednávky či obchodní transakce. Přesto dává SEO smysl i u firem, které potřebují spíše propagovat svoji značku, produkty či služby nebo například méně ziskovou činnost. V některých případech pak nemá smysl počítat přímý přínos a SEO je považováno za součást reklamy s nespecifickým, ale podstatným efektem. Pojďme se podívat na slibované příklady čtyř menších a středních firem, jejichž business je založen na prodeji produktů a služeb.

365shop.cz – celorepublikový e-shop

Na počátku roku 2021 se na nás obrátila stavební firma STŘECHONA, abychom jí vytvořili internetový obchod. Z původně malého projektu se nakonec vyklubal e-shop se stavebninami, a potřebami pro dům a zahradu, který nabízí přes 12 000 produktů! Vytvořili jsme tedy prodejní kanál s velmi dobrým potenciálem pro další spolupráci. Majitelé po spuštění obchodu uvažovali, jak investovat do online marketingu a nakonec se rozhodli nejprve investovat do SEO. V současné době, tedy na konci května 2021 jsme na začátku prací a první viditelné výsledky očekáváme na počátku prázdnin. Stavebnictví a péče o dům a zahradu má veliký potenciál i do budoucna. Proto jsou pro nás firmy tohoto typu zajímavé a jsme rádi, když jim můžeme pomáhat. V minulosti jsme v podobných oborech dělali několik e-shopů a webů, ale čistě stavebniny jsou pro nás novou a příjemnou záležitostí.

Remaxalfa.cz – střední firma (pobočka globální firmy)

Realitní trh je doslova nacpaný konkurencí. V České republice bylo v roce 2020 registrovaných okolo 19 000 subjektů, které se zabývají zprostředkování pronájmů a prodejem nemovitostí. 11 000 z nich jsou realitní makléři a cca 8 000 jsou realitní kanceláře. Mnoho makléřů pracuje samostatně, ale většina dělá realitní zprostředkování pod křídly nějaké z nich. Většina makléřů nejsou zaměstnanci, ale pracují na živnostenský list a jsou to tedy samostatné firmy. Proto není tak veliký rozdíl mezi počtem firem a makléřů. Tato skutečnost dává makléřům možnost rozvíjet své podnikání tak, jak chtějí oni sami. Mohou tedy akceptovat business model své realitní kanceláře, ale většinou to po nich majitelé kanceláří nechtějí a pracují velmi samostatně. Tak je to i v RE/MAX Alfa. Tato největší frenčíza českého RE/MAXu sídlí v Praze, ale má pobočky také v okolních městech a pobočku v Brně. Makléři jsou tedy v rámci Alfy dostatečně samostatní, dělají své vlastní marketingové aktivity, ale využívají i sílu mateřské kanceláře. Právě pro ni děláme SEO. Alfa má několik hlavních webů, které jsme pro ni vytvořili, ale dělali jsme i weby pro jednotlivé makléře. Tyto nyní můžeme efektivně propojovat a díky tomu dosahovat ve vyhledávačích dobrých pozic. Aktuálně se tak chodí na web Alfy vyšší desítky tisíc návštěvníků měsíčně, z nich jsou 2/3 z vyhledávačů a návštěvnost je stabilní, nebo má rostoucí charakter.

Stehovani-cibulka.cz – malá lokální firma

Firma Stěhování Cibulka je stěhovací firma z Brna s lokálním zaměřením. Její SEO jsme tedy orientovali na místní trh, ale také na stěhování do okolních velkých měst cca v okruhu 150 kilometrů. Pokud se podíváte na mapu, tak zjistíte, že tento okruh zasahuje i na Slovensko a do Rakouska, což jsou pro stěhovací firmy také zajímavé země. Brno je dobře umístěno ve středu jižní Moravy a proto má stěhovací firma dostatek potenciálních klientů a může si dovolit rozvíjet své aktivity právě i pomocí SEO.

Engine-boat.com – malá celorepubliková firma

Engine Boat je malá firma co do počtu zaměstnanců i realizovaných zakázek, ale každý prodej jí přináší slušný obrat, díky kterému se může dobře rozvíjet a investovat do rozvoje webových stránek. Web jsme vytvořili my a víme proto, že má dobře zvládnutou technickou stránku a dokážeme na ní tedy stavět. Firma prodává jachty a lodní motory, které dováží od italských firem. Tento sortiment je v České republice poměrně netypický, nebude pravděpodobně ani v budoucnu silně konkurenční, ale přesto je třeba o něj pečovat. Proto jsme rádi, že se můžeme podílet na jeho rozvoji a daří se nám to.

Autor článku

Přemek Kubák, Tvorba webů Proweby.

Přemek Kubák – Proweby.cz
SEO konzultant a tvůrce webů.
Tel. 777 217 552, E-mail: proweby@proweby.cz

TOP články