Webhosting

Jak vybrat hosting pro malý web

Nevíte jak si vybrat webhosting? Jestli mít vlastní server, jakého poskytovatele si vybrat? Nevíte, na jaké parametry si dát pozor? Nenechte se napálit, poradíme vám.

Webhosting, virtuál, dedikovaný server, cloud …

Smyslem tohoto článku není popisovat výhody jednotlivých řešení, takže vám rovnou prozradím, že pokud máte menší web a víte, že takový i zůstane, tak potřebujete webhosting, neboli webový hosting. Nemá totiž smysl jít na komára s palicí.

Co musí mít kvalitní webhosting

Bezpečnost a spolehlivost

Toto je primární věc, na kterou je potřeba dbát. I malý web může mít pro vaši firmu obrovskou cenu a výpadky, nebo dokonce ztráta dat mohou mít fatální následky. Bezpečnost webu není zdaleka jen otázkou toho, jak je web udělaný a spravovaný, ale je také do značné míry ovlivnitelná poskytovatelem hostingu. U něj běží serverové firewally, blokování IP, monitorování provozu a mnoho dalších činností. Nevyptávejte se na zkušenosti majitelů jednotlivých webů. Ptejte se tvůrců webových stránek, protože ti mají s poskytovateli hostingu nejbohatší zkušenosti.

Zálohy

Tato věc je obecně velmi podceňovaná a přitom je zcela zásadní. Dokud všechno funguje, tak nebývá potíž. Jenže jakmile dojde k poškození webu a nevíte jak ho opravit, nastává problém. Pokud v tento moment nemáte k dispozici kvalitní zálohu souborového systému a databáze, máte obrovský problém. Solidní hostingové firmy uchovávají denně prováděné zálohy minimálně po dobu 7 dní.

Technická podpora

S kvalitní podporou snadno domluvíte navyšování, obnovu, aktualizace Php, zvýšení memory limitu i další běžné požadavky, které mohou časem vzniknout. Některé hostingy mají podporu nonstop, nebo dokonce pomocí online chatu, jiné ji řeší pouze telefonicky či mailem. Vyberte si poskytovatele, který bude k dispozici ihned a pokud možno neustále.

Co není až tak podstatné

Cena

Jsem si vědom, že peníze nerostou na stromě. Ale Business nejde postavit na dřevěných kůlech a potřebuje pořádné základy. Nenechte se bez rozmyslu nalákat na slova jako „zdarma, levně“. Hosting musí být místo pro vaše data, na které je spoleh. Levné a zdarma hostingy volte jen pro nedůležité, hobby weby, které vás nemají živit.

Velikost prostoru

Na první pohled to často vypadá, že mít více čehokoli je lepší. Jenže toho často zneužívají marketéři, kteří našeptávají majitelům společností, aby do nabídky napsali „neomezeně, no limit“. Pro většinu malých webů bohatě vystačíte s 1 GB prostorem, který pak zcela jistě budete moci kdykoli navýšit. Proto na triky marketérů myslete, až budete pročítat tuny nabídek a nenechte se neomezenými vějičkami ošálit.

Počet databází, subdomén, mailových schránek …

Pro většinu malých webů potřebujete pouze jedinou databázi, subdomény (například www.subdomena.domena.cz) většinou také potřebovat nebudete a co se týká mailových schránek, tak vám jistě vyjde dobrý poskytovatel hostingu vstříc. Zde tedy platí totéž co u velikosti prostoru, tedy že více něčeho nemusí znamenat lepší nabídku.

Tipy na dobré hostingové firmy

Websupport

Tato firma není v České republice příliš známá, ale nedůvěra rozhodně není na místě. Jedná se o slovenskou jedničku, která vás potěší nejen spolehlivostí serverů, ale také přehlednou administrací a kvalitními zálohami, které si můžete sami obnovovat bez nutnosti kontaktovat technickou podporu. Pokud ji však přece jen budete potřebovat, můžete se těšit na podporu realizovanou pomocí live chatu a to v časech 8 : 00 – 22 : 00 (po–čt), 8 : 00 – 19 : 00 (pá–ne). Což je pro většinu situací dostačující. Mimo tyto časy komunikuje Websupport svižně pomocí mailu. U Websupportu hostujeme více než 100 webů a jsme spokojeni.

Tele3

Menší hostingová firma u které jsme v minulých letech hostovali mnoho projektů a majitelé nám velmi vycházeli vstříc zejména při nestandardních požadavcích.

Active24, Onebit, Český hosting

Sice jsme u těchto firem nikdy nehostovali naše projekty, ale v průběhu času s nimi přicházíme průběžně do kontaktu a doposud se nestalo, že bychom narazili u jejich služeb na nějaký zásadní a neřešitelný problém.

Tipy na špatné firmy

Banan.cz

U této podivné firmy jsme před mnoha lety hostovali několik projektů. Skončilo to tím, že se některé naše weby potýkaly se záhadnými technickými, výkonovými a bezpečnostními problémy, které se všechny vyřešily přechodem na jiný hosting. Tuto firmu tedy nemůžeme doporučit.

Wedos.cz

Za poslední 3 roky jsme opravovali 5 pokažených webů a všechny byly hostované na Wedosu. Proto tuto firmu nemůžeme bohužel nasim klientům doporučit.

TOP články